Day 2 Results (Tuesday, March 6)

Day 2 Results (Tuesday, March 7)

Up-to-date results for Day Two of the Championships (Tuesday, March 7) will be posted here. Scores at end of each quarter.

Game #15 Ashbury College (1) vs.  St. David (16) TIME:10:00AM   Location: KORAH

Team 1st
Quarter
2nd
Quarter
3rd
Quarter
4th
Quarter
Overtime Final
Ashbury 26 15 9 11   77
St.David

3

16 25 9   37
Game Summary

Leading scorer: Mason Cumming (St. David) 21pts

Leading scorer: L. Pandi (Ashbury) 23pts

Game #16 Glendale (8) vs.  Lasalle (9) TIME:10:00AM   Location:SAULT COLLEGE 

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Glendale 11 17 17 19   64
Lasalle 16 8 12 13   49
Game Summary 

Leading scorer:J. Demaree (Glendale) 30pts

Leading scorer:Noah LaPierre (Lasalle) 27pts

Game #17 Timmins High (12) vs.  St. Mary Catholic Academy (7) TIME:11:30AM   Location: KORAH

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Timmins High 6 19 12 25   62
St. Mary Catholic 9 17 16 26   68
Game Summary 

Leading scorer: C. Lachapelle (Timmins High) 25pts

Leading scorer: DM Betoukoumossou (St. Mary) 28pts

Game #18 Father Leo Austin (15) vs. Thornlea (2) TIME:11:30AM   Location: SUPERIOR HEIGHTS

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Father Leo Austin 11 7 16 8   44
Thornlea 19 11 22 18   70
Game Summary 

Leading scorer: Bobby Apostle (Austin) - 13 points

Leading scorer: Cashius McNelly (Thornlea) - 13 points

Game #19 Adam Scott (14) vs.  Kennedy (3) TIME:1:00PM   Location:KORAH 

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Adam Scott 12 9 8 17   46
Kennedy 8 21 6 18   53
Game Summary 

Leading scorer: Eric Palmer (Adam Scott) 22pts

Leading scorer: Ali Mansour (Kennedy) 21pts

Game #20 St. Ignatius (6) vs.  Crescent (11) TIME:1:00PM   Location: SAULT COLLEGE

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
St. Ignatius 18 6 10 5  13 52
Crescent 12 7 14 10  5 48
Game Summary 

Leading scorer:Jared Kreiner (St. Ignatius) 22pts

Leading scorer:Johnathan Avgousti (Crescent) 18 pts

Game #21 St. Francis (5) vs. St. James (10) TIME:2:30PM   Location: KORAH

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
St.Francis 11 21 25 17   74
St.James 11 14 5 13   43
Game Summary 

Leading scorer: Sam Braithwaite (St. Francis) 26pts

Leading scorer:Alex Durigon (St. James) 12pts

Game #22 St. Marys (GHAC) (20) vs.  Lasalle (9) TIME:3:30PM   Location: SUPERIOR HEIGHTS

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
St. Mary's 10 10 10 14   44
Lasalle 17 12 15 27   71
Game Summary 

Leading scorer:Noah Lapierre (Lasalle) 25 pts.

Leading scorer: Nick Hamilton (St Mary) 15 pts.

Game #23  Frontenac (4) vs. Westin C.I (17) TIME:2:30PM   Location: SAULT COLLEGE

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Frontenac 9 12 22 18   60
Westin C.I 7 14 14 8   41
Game Summary 

Leading scorer:Connor Vreeken (Frontenac) 23pts

Leading scorer:Shane Jack (Westin C.I) 14pts

Game #24 E.S Saint-Famille (19) vs. Timmins High (12) TIME:5:00PM   Location: SUPERIOR HEIGHTS

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Saint Famille 15 14 17 12   58
Timmins High 3 6 10 11   30
Game Summary 

Leading scorer:M.Surnois (ESSF) 16 pts.

Leading scorer:C.Lachapelle (Timmins) 15 pts.

Game #25 St. Mary Catholic Academy (7) vs.  Thornlea (2) TIME:6:30PM   Location: KORAH

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
St. Mary Catholic Academy 18 11 12 14   55
Thornlea 24 20 26 13   83
Game Summary 

Leading scorer: DM Betoukoumessou (St. Mary) 17 pts

Leading scorer: Sammy Wena (Thornlea) 19 pts

Game #26  Korah Collegiate (18) vs.  Crescent (11) TIME:6:30PM   Location: SUPERIOR HEIGHTS

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Korah 13 17 14 11   55
Crescent 12 27 15 22   76
Game Summary 

Leading scorer:Jaden Fogg (Korah) 26 pts. 

Leading scorer: Johnathan Avgousti (Cresent) 35 pts.

Game #27 Kennedy (3) vs.  St. Ignatius (6) TIME:6:30PM   Location: SAULT COLLEGE

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Kennedy 17 21 20 8   66
St. Ignatius 9 6 10 5   30
Game Summary 

Leading scorer:Ali Mansour (Kennedy) 21pts

Leading scorer:Austin Burchat (St. Ignatius) 13pts

Game #28 St. Francis (6) vs.  Frontenac (4) TIME:8:00PM   Location: KORAH

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
St. Francis 10 8 9 7   34
Frontenac 11 10 10 20   51
Game Summary 

Leading scorer: Tyrell MacLennan (St. Francis) 14 pts

Leading scorer: Connor Vreeken (Frontenac) 18 pts

Game #29 St. Joseph (13) vs. St. James(10) TIME:8:00PM   Location: SUPERIOR HEIGHTS

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
St Joseph 14 15 14 15   58
St James 13 15 19 18   65
Game Summary 

Leading scorer:Zech Jagmohan (St. Joseph) 19 pts.

Leading scorer:Jeff Morules (St James) 24 pts.

Game #30 Ashbury College (1) vs. Glendale (8) TIME:8:00PM   Location: SAULT COLLEGE

Team 1st
Quarter
2nd 
Quarter
3rd 
Quarter
4th 
Quarter
Overtime Final
Ashbury 18 12 19 12   61
Glendale 6 8 12 3   29
Game Summary 

Leading scorer:N. Kirkwood (Ashbury) 18pts

Leading scorer:K.Rangel & J. Demaree (Glendale) 9pts