Competition Schedules

Competition Schedules & Pools

Boys A OFSAA Volleyball Championships

Toronto District Christian High School and Humber College

November 23rd – 25th, 2017

Pool A

Pool B

Pool C

Pool D

Louis Riel (1)

Durham (3)

TDChristian (2)

Westminster (4)

Hamilton (6)

Quinte (8)

Timiskaming (5)

Atikokan (7)

Woodland (11)

Manitoulin (9)

Smithville (12)

Brampton (10)

Mackenzie (16)

Roméo-Dallaire (14)

Rockway (15)

Mère-Teresa (13)

St. Micheal’s (20)

Ursula Franklin (19)

Nicholson (18)

Chatham (17)


DAY 1

 ROUND ROBIN (Best 2 of 3 MATCHES)

Time

Humber 1

Humber 2

TDChristian

Humber 3

9:00

A1 – A5

A2 – A4

C2 – C4

C1 – C5

10:30

B1 – B5

B2 – B4

D2 – D4

D1 – D5

12:00

C2 – C3

C1 – C4

A2 – A3

A1 – A4

1:30

D2 – D3

D1 – D4

B2 – B3

B1 – B4

3:00

A3 – A5

A1 – A2

C1 – C2

C3 – C5

4:30

B3 – B5

B1 – B2

D1 – D2

D3 – D5

 

DAY 2 

 ROUND ROBIN (Best 2 of 3 MATCHES)  

Time

Humber 1

Humber 2

TDChristian

Humber 3

8:30

C4 – C5

C1 – C3

A1 – A3

A4 – A5

10:00

D4 – D5

D1 – D3

B1 – B3

B4 – B5

11:30

A3 – A4

C2 – C5

C3 – C4

A2 – A5

1:00

B3 – B4

D2 – D5

D3 – D4

B2 – B5

 PLAYOFFS (Best 3 of 5 MATCHES) 

4:30

Consolation

Quarterfinal 1

Woodland 3 vs
Romeo Daillare 1

25-12, 25-19, 10-25, 25-12

Consolation

Quarterfinal 2

Timiskaming 3vs Westminster 0

25-18, 25-19, 25-21

Consolation

Quarterfinal 3

Rockway 3 vs
Mere-Theresa 1

22-25, 25-13, 25-17, 25-12

Consolation

Quarterfinal 4

Manitoulin 3 vs Mackenzie 0

26-24, 25-21, 31-29

6:30

Championship

Quarterfinal 1

Louis Riel 3 vs Quinte 0

25-10, 25-16, 25-12

 

Championship

Quarterfinal 2

Brampton 3 vs Smithville 2

27-25, 25-14, 15-25, 23-25, 15-13

Championship

Quarterfinal 3

TDChristian 3 vs Atikokan 0

25-11, 25-19, 25-19

Championship

Quarterfinal 4

Hamilton 3 vs
Durham 0

25-10, 27-25, 25-16

 

Tiebreaker games, if required, shall immediately follow pool play on Day 2.

The fifth place team in each pool does not advance past pool play.


DAY 3

 PLAYOFFS (3/5 MATCHES)

Time

Humber 1

Humber 2

Humber 3

9:00

 

Consolation Semi-final 1

Rockway 3 vs Manitoulin 0

25-22, 25-19, 34-32

Consolation Semi-final 2

Timiskaming 3 vs Woodland 1

25-22, 23-25, 28-26, 25-16

11:00

 

Championship Semi-final 1

TDChristian 3 vs Hamilton 2

15-25, 25-17, 25-21, 20-25, 15-7

Championship Semi-final 2

Louis Riel 3 vs Brampton 0

25-21, 25-13, 25-14

 

1:00

 

 Consolation Final

 Rockway 3 vs Timiskaming 0

25-12, 25-22, 25-17

 

3:00

 

 Bronze Medal Match

 Hamilton 3 vs Brampton 2

25-23, 19-25, 20-25, 25-21, 18-16

 

5:00

 

 Championship Match

Louis Riel 3 vs TDChristian 0

25-16, 25-18, 25-13