Ontario Federation of School Athletic Associations

Facebook icon Twitter icon Instagram icon
Education Through School Sport
Find Your Championship Site

Tennis Results 2016

Thursday, June, 2, 2016

Host: Markham

OFSAA Tennis Championship

May 30 - June 1, 2016

view the website for full info

all results available here at OTA website

Photos of Tennis 2016 Championships on OFSAA Facebook page
High School Boys Singles
1

Carr Norton (CISAA) - Upper Canada College

2

Georg Zoidl [1] (YRAA) - St. Maximillian Kolbe

3

Keenan Conlon (CISAA)- Upper Canada College

4

Bryn Hafer (ROPSSAA) - Lorne Park S.S.

High School Boys Doubles
1

Matt Gibson [1] (WOSSA) - London Central
Victor Guziak

2

John Fischer [2] (WOSSA) - Stratford Central
Luke Fischer

3

Sam Finkelstein [3] (TDSSAA) - Lawrence Park
Jordan Welter

4

Michael Orrett [6] (LOSSA) - Henry Street High School
Spencer Robertson

High School Girls Singles
1

Paige Baynham [8] (WOSSA) - H.B. Beal SS

2

Megan Gilkes [2] (CISAA) - Holy Trinity School

3

Mara Stroe [1] (LOSSA) - J. Clarke Richardson Collegiate

4

Briahn Guthrie [4] (GBSSA) - Eastview S.S.

High School Girls Doubles
1

Rachel Navarro [2] (ROPSSAA) - Lorne Park S.S.
Victoria Tseng Paepcke

2

Charee Botha [8] (WOSSA) - Mother Teresa CSS
Zante Botha

3

Catherine Rastin [1] (SWOSSAA) - St. Patrick's
Clara Rastin

4

Sasha Malesevic (CWOSSA) - Cameron Heights CI
Ivana Milisic

High School Mixed Doubles
1

Meg Killeen [1] (TDSSAA) - Lawrence Park
Lachlan Carmichael

2

Madeleine Swenor (GHAC) - Georgetown District HS
Bryn De Chastelain

3

Alyssia Watkin (CISAA) - Appleby College
John Karakas

4

Rachel Mendelson (TDSSAA) - Forest Hill
Yigit Gedikli

 

Open Boys Singles
1

Jakob Nielsen [1] (CISAA) - Appleby College

2

Peter Coombs [3] (GHAC) - Oakville Trafalgar HS

3

Nathan Wong [4] (GHAC) - White Oaks Secondary School

4

Eric Cherniy [2] (TDCAA) - Michael Power

Open Boys Doubles
1

Malik Bhatnagar [1] (GHAC) - Robert Bateman
Roy Stepanov

2

Shane Bulitka (WOSSA) - St. Andre Bessette
Dj Fenerty

3

Brooks Coffey (TDSSAA) - North Toronto
Alp Tezol

4

Spencer Grant [2] (GHAC) - Oakville Trafalgar High School
Mark Jensen

 

Open Girls Singles
1 Rebecca Herrington [2] (GBSSA) - Banting Memorial H.S.
2 Mya Bui [5] (LOSSA) - Pickering High School
3 Victoria Dimuzio (CWOSSA) - Bishop MacDonell HS
4 Ksenia Providokhina [4] (YRAA) - Bill Crothers SS
Open Girls Doubles
1

Angela Chen [1] (GHAC) - Nelson High School
Alexandra Mikhailuk

2

Stephanie Afloroaei (LOSSA) - Dunbarton High School
Alicia Opatowski

3

Rita Kanaeva [2] (TDSSAA) - Malvern
Sofia Miller

4 Lily Zhang (SWOSSAA) -Vincent Massey
Nina Zhang

 

Open Mixed Doubles
1

Rita Colyer [1] (GHAC) - Robert Bateman
Luke Smrek

2

Elizabeth Rozin [2] (TDSSAA) - Lawrence Park
Marko Kacar

3

Mia Tamindzija [3] (CWOSSA) - Resurrection CSS
Ryan Maclean

4

Gabrielle Oancea [4] (LOSSA) - Dunbarton High School
Andrew Codita