Presenting your teams for the 2024 OFSAA Curling Championship.
Boys Teams
Association & School | Team Members | Team Sponsor |
Central Ontario Secondary Schools Association (COSSA): School: Adam Scott C&VI |
Eagan Bax Jack Bolton Lakeland Rhude Gratton Telford Coach: Bradley Robinson |
Team Valiquette – Cataraqui (Bev King, Marilyn Smith, Martha Kennedy, Judy Valiquette) |
Central Western Ontario Secondary Schools Association (CWOSSA): School: Laurel Heights SS |
Kevin Park Emma Penston Lauren Penston Brandon Pham Evan Snider Coaches: Jannine Coburn, Effie Zimis |
Team Ellis – Cataraqui (Marian Ellis, Jane Warren, Margot Withey, Shirley Romain) Roughton Trophy Winners 2024 |
Eastern Ontario Secondary Schools Association (Host – EOSSAA1): School: Frontenac Secondary School – Host |
Logan Bedard Alexander Bulch Andrew DaCosta Luke De Groote Ryan Kreick Coaches: Sarah Depew, Sabena Islam |
Gazeley Real Estate Group |
Eastern Ontario Secondary Schools Association (EOSSAA2): School: Kingston SS |
Koen Blasko Athanasios Braun Zan Ladinik Owen Marshall Adam Robinson Coaches Sarah Kreick, Cassandra Buckley |
Stephen Lane and Carol Buss – Cataraqui |
Georgian Bay Secondary School Association (GBSSA): School: Twin Lakes SS |
Jaxon Bigelow Richard Jones Campbell MacLennan Kole O’Connor Joey Szijarto Coaches: Tom Ormsby, Elaine Armstrong |
Mary Skeggs – Royal Kingston |
Golden Horseshoe Athletic Conference (GHAC): School: St. Francis Xavier CSS |
Theo Barbosa Benjamin Kaino Aidan Martin Nicholas McFaul Coaches: Jennifer Ferlisi, Giordano Guidi |
The Jackson 5 – Royal Kingston (Kathy Jackson, Linda Bell, Deb Kennedy, Candace McConomy, Lisa DaCosta) |
Lake Ontario Secondary School Athletics (LOSSA): School: Port Perry HS |
Ryne Fisher Danika Keeler Canyon Myers Owen Porteous Cooper Puterbough Coaches: Rob Steele, Steven Bailey |
Team Hanna – Cataraqui (Andrew Hanna, Mike Brain, Richard Plunkett, Mark Hazell) |
National Capital Secondary School Athletic Association (NCSSAA): School: Pierre-Savard ESC |
Justin Anderson Sydney Anderson Maya Daigle Hannah Robert Coaches: Kilda Butler, Sean Blythe, Annie LaFleur |
Denise and Natalie Hofmann – Cataraqui |
North East Ontario Athletic Association (NEOAA-AANEO): School: O’Gorman HS |
John Bonnah Natalie Graham Reesah Martens Trenton Morin-Labbe Bannon Riva-O’Sullivan Coaches: James Skinner, Angela Martens |
Team Miller – Royal Kingston (Joanne Miller, Karen Peters, Nancy Roantree, Bonnie Arlt) |
Northern Ontario Secondary School Athletics (NOSSA): School: Chippewa SS |
Aidan Baxter Grayson Gribbon Haru Tanabu Lincoln Thomson Riley Winters Coach: Kadrienne Montcalm |
The Tanners – Royal Kingston |
Northwestern Ontario Secondary Schools Athletics Association: (NWOSSAA): School: Hammarskjold HS |
Kain Cristofaro Lucas Currie Matthew Hill Warren Stroud Owen Weiss Coaches: Liane Fossum, Larry Stroud |
Team Beaudin-Hayes – Cataraqui (Carole Beaudin-Hayes, Randy Prue, Lori Cox, Deb Mondoux) |
Region of Peel Secondary School Athletic Association (ROPSSAA): School: Woodlands SS |
Mark Metcalfe Roger Wang Eddie Wang Jason Yang Coaches: Rob Dutton, Ewen McKay |
Team Oullahan – Cataraqui (Jan Oullahan, Jan Devonshire, Rosemary Lysaght, Peggy Browne, Brenda Stewart) |
Southern Ontario Secondary Schools Association (SOSSA): School: A.N. Myer SS |
Ashton Butt Isak Caverson Remy Pietrangelo Evan Prejza Coaches: Bryant Karner, Patty Rodgers |
Tammy Scott-Zelt, Lisa Freeman, Carol Fitzpatrick – Cataraqui |
South Western Ontario Secondary Schools Athletic Association(SWOSSAA): School: Kingsville DHS |
Jennifer Fehr Seth McMahon Meghan Pouget Leah Reid Cole Stratton Coaches: Tony Braithwaite, Matt Daudlin |
Abby’s Day Ladies Team – Royal Kingston (Melanie McEwen, Alice Gaudine, Karen Francis, Lorelei Samis) |
Toronto District Catholic Athletic Association (TDCAA): School: Community Hebrew Academy |
Zachary Finkelstein Avi Kirshblum Evan Urbach Jeremy Zadik Coaches: Matthew Banayan, Mindy Chapman, Mark Rottmann |
Nadeem Mian |
Toronto District Secondary School Athletic Association (TDSSAA): School: Northern SS |
Coach: James Begin Oliver Cowan Joshua Haughton Daniel Hu Gavin Wagner Coach: Michelle Volk |
Ken Thompson – Cataraqui |
Western Ontario Secondary Schools Athletic Association (WOSSAA): School: St. Mary’s |
Killian Coughlan Jack Hurst Marius Klein Sebastian Lagos Carter Skevington Coach: Richard Murphy |
Pete Sauerbrei – Cataraqui |
York Region Athletic Association (YRAA): School: Tommy Douglas SS |
Luca Ambrosi Tej Patel Kailen Radia Jeremy Werenich Coaches: Katherine Madonia, Cassandra Stiver. Kalpesh Radia |
Team Thompson – Cataraqui (Barb Thompson, Judy Russell, Vicky Huehn, Suzanne Hamilton) |
Girls Teams
Association & School | Team Members | Team Sponsor |
Central Ontario Secondary Schools Association (COSSA): School: I.E. Weldon SS |
Myah Bolton Sadie DiBello Katelin Langford Macy Muschkat Miranda Teel Coaches: Cassandra Findlay, Katie Forde |
Team Valberg – Cataraqui (Judy Valberg, Barb Biagi, Denise Hofmann, Jane Wilson) |
Central Western Ontario Secondary Schools Association (CWOSSA): School: Elmira DSS |
Beth Alpaugh Brooklyn Alpaugh Valorie Martin Grey Meissner Coaches: Rob Meyers, Kyle Selmes, Melody Bridgen |
Cindy Hillaby – Cataraqui |
Eastern Ontario Secondary Schools Association (Host – EOSSA1): School: Frontenac Secondary School – Host |
Laura Johnson Hannah Perez Ella Rowsome Leia Surette Alexandra Wowk Coaches: Matthew Skilton, Kelly Johnson |
Team Staples – Cataraqui (Patti Staples, Dianne Wylie, Tanis Chambers, Anna Paziuk) |
Eastern Ontario Secondary Schools Association (EOSSA2): School: Kingston SS |
Alex Splinter Stella Groen Peyton Monk Adelaide Ormsbee Opal Phillips Coach: Cassandra Buckley |
Rick and Colleen Ward – Royal Kingston |
Georgian Bay Secondary School Association (GBSSA): School: Eastview SS |
Kaley Coulter Annika Crouter Taylor Hardwick Ryley McCarrel Addie Peeters Coaches: Esther Kelly, Jessica McManus |
Team O’Sullivan – Royal Kingston (Linda O’Sullivan, Claudia Stevenson, Claire Dubac-Rayner, Bev Ayling) |
Golden Horseshoe Athletic Conference (GHAC): School: Assumption HS |
Lila Davis Ella Hogan Sara Jennings Mikaela Pereira Alina Roselli Coach: Cody Thurlow |
Team Silver – “Because 2nd ain’t too bad” – Cataraqui |
Lake Ontario Secondary School Athletics (LOSSA): School: Uxbridge SS |
Nicole Akopian Hillary Brown Kalley Burnett Fiona Tully Emma Turner Coaches: Stuart David, Shane Hollingshead |
Team Sauerbrei – Cataraqui (Karen Sauerbrei, Nancy Mills, Sue Perez, Ruth O’Brien, Deb Mondoux, Pat Patterson) |
National Capital Secondary School Athletic Association (NCSSAA): School: South Carleton HS |
Celia Cameron-Simpson Sophie Dorais Marin Graham Isla Holmes Ceilidh Spare Coach: Mellissa Wright Manager: Ellary Botting |
Team Walsh – Cataraqui (Bill Walsh, John Postma, Jamie MacDonald, Steven Handy) |
North East Ontario Athletic Association (NEOAA-AANEO): School: Iroquois Falls SS |
Naomi Jo Desrochers Alexandra Gauthier Paige Holland Leah Koski Sierra Wlad Coaches: Connie Labreche, Nancy O’Connor |
Team Myers – Royal Kingston (Sylvia Myers, Josee Dumas-Hurt, Linda Shanks, Pam Power) |
Northern Ontario Secondary School Athletics (NOSSA): School: Marymount Academy |
Abby Hall Emily Riddle Kelton Tellier Kameron Tellier Coaches: Dan Bartolucci, Kacey Tellier |
The Tanners – Royal Kingston |
School: Napanee District Secondary School | Coach: Mark Dunham | Team Temple – Cataraqui (Bonnie Temple, Margaret Williams, Shannon Revell, Donna Leybourne, Stephanie Buss) |
Region of Peel Secondary School Athletic Association (ROPSSAA): School: Cardinal Leger CSS |
Fralane Agtarap Callie Gidvani Brooke Nielsen Loida Rivera Coaches: Peter Armata, Joe Rodrigues |
Jan Oullahan – Cataraqui |
Southern Ontario Secondary Schools Association (SOSSA): School: West Niagara SS |
Rebecca Findlay Aislinn Mierau Kira Moor Riley Puhl Taylor Smith Coach: Josee Findlay Manager: Kiran Mierau |
Tammy Scott-Zelt, Lisa Freeman, Carol Fitzpatrick – Cataraqui |
South Western Ontario Secondary Schools Athletic Association (SWOSSAA): School: Northern CI&VS |
Claire Bedard Lindsey Janes Felix Roberts Elizabeth Walker Josie Workman Coaches: Kelly Boston, Pete Thomas |
Scott Chadwick – Cataraqui/Napanee |
Toronto District Catholic Athletic Association (TDCAA): School: Bishop Allen Academy |
Victoria Basarab Cat Nguyen Julia Pizzonia Daryna Tkach Sophia Worsley Coaches: Junho Song, Patrick Duggan |
Team Hofmann – Cataraqui (Denise Hofmann, Eva Bencze, Susan Senn, Deb Montroy, and Genny Landis) |
Toronto District Secondary School Athletic Association (TDSSAA): School: R.H. King Academy |
Pethmi Jayatunge Irene Koumarelas Kezia Sorensen Cynthia Wang Coaches: Tiffany Moh, Kelvin Jermyn |
Ken Thompson and Wayne Pickell – Cataraqui |
Western Ontario Secondary Schools Athletic Association (WOSSAA): School: Stratford District SS |
Annalise Glaab Deanna Halls Addison Hyatt Hailey Peters Coach: Shane Restall |
Team Nayler – Cataraqui (Barb Nayler, Carole Beaudin-Hayes, Martha Kennedy, Marnie McCall, Terry Krupa) |
York Region Athletic Association (YRAA): School: Bill Hogarth SS |
Anika Balarednam Ella Dillon Aishvini Kogelan Georgia Muir Amelia Woodword Coach: Patrick Knight |
Susan Hara – Cataraqui |